graphen

Grafenowe filtry do wody

Na Monash University oraz University of Kentucky powstały grafenowe filtry, które filtrują wodę oraz inne płyny 9 razy szybciej niż obecnie dostępne na rynku. Fltry charakteryzują się również zadziwiającą wytrzymałością i sprawdzają się nawet w najbardziej sprzyjających korodowaniu środowiskach.

Wynalazek był możliwy dzięki stworzeniu przyczepnej formy tlenku grafenu, który może być rozprowadzany w bardzo cienkich warstwach. Technika ta pozwala na równomierne ułożenie wewnątrz struktury grafenu, co nadaje filtrowi jego unikalne właściwości.

Grafenowe filtry mogą być znacznie szybsze i większe od aktualnie stosowanych. Ich zastosowanie obejmuje filtrowanie chemikaliów, wirusów i bakterii. Mogą być używane do oczyszczania wody, produktów mlecznych lub wina, a także w produkcji leków. Nowe filtry mogą odsączyć każdą cząsteczkę o wielkości większej od 1 nanometra.

Właściwości grafenowych filtrów znane są od lat, jednak dopiero teraz opłacalna stała się ich produkcja na skalę przemysłową. Badania były wspierane przez „Ionic Industries” oraz A”ustralian Research Council”.

 

Źródło: phys.org