Omniprocessor – czysta woda według Billa Gates’a

Dzięki fundacji Billa Gatesa inżynierowie z Seattle skonstruowali urządzenie, która zamienia odpady w czystą, nadającą się do picia wodę. Omniprocessor, bo tak nazywa się to urządzenie, ma pomóc w zapewnieniu czystej wody do picia w biednych krajach.

Omniprocessor został zaprojektowany i zbudowany przez zespół inżynierów z Seattle. Jest elementem większego projektu fundacji Billa i Amandy Gates mającym zapewnić szerokim masom mieszkańców krajów rozwijających się dostęp do podstawowych sanitariów.

Urządzenie składa się z pasa transmisyjnego dostarczającego odpady, miejsca, w którym są one gotowane, a para wodna dostarcza energii dzięki wysokiej jakości urządzeniu parowemu. Dzięki temu maszyna nie tylko produkuje energię potrzebną jej do działania, ale także wytwarza nadwyżki energii, które można odprowadzać na zewnątrz.

Docelowo urządzenie będzie mogło generować 86 tys. litrów czystej wody dziennie i 250kw energii elektrycznej, przetwarzając odpady ok. 100 tys. osób. Projekty pilotażowe zostaną uruchomione w tym roku w Dakarze i Senegalu.

 

Źródło: Newsweek

 

Dodaj komentarz