atmosfera

Woda pitna z atmosfery

W Indiach opracowano nową technologię o nazwie „tunel deszczowy”, która pozwala pozyskiwanie wilgoci z powietrza. Wynalazcą jest Dr Rajah Vijay Kumar z De Scalene Research Organization.

Tunel deszczowy wykorzystuje „naddźwiękowy odpylacz” (Hypersonic Precipitator), który emituje fale dźwiękowe o ekstremalnie wysokiej częstotliwości, za pomocą których tworzy nanocząsteczki wody. Cząsteczki o wielkości mniejszej niż 20 nanomentrówmogą zostać zamrożone w temperaturze nawet 10-15 st. Celsjusza. Muszą jednak być spełnione jeszcze dodatkowe warunki, które wytwarzane są w komorze tunelu. Dzięki nim następuje szybkie osadzanie się nanomentrowych kryształów lodu przy bardzo małym poborze wody z chmury, która formuje się wewnątrz tunelu.

Wytrącanie się wody (deszcz) rozpoczyna się wewnątrz tzw. „komory chmurowej” (Active Cloud Chamber). Następnie woda jest zbierana i oczyszczana w pięciostopniowym procesie. Potem nadaje się już do picia.

Sekret nowej technologii tkwi w komputerze sterującym, który kontroluje skomplikowane operacje tworzenia odpowiednich warunków pogodowych w tunelu. Tunel deszczowy może produkować wodę pitną nawet z powietrza o wilgotności zaledwie 10 ppm. Jest to przełom w dotychczasowych wysiłkach opracowania metody pozyskiwania wody z atmosfery.

 

Źródło: planetsave.com